Lezecké desky jsou určeny pro lezce, předpokládá se u nich již určitý trénink z boulderových a lezeckých stěn, určitou “vytrénovanost” prstů. Lezecké desky mají velmi málo “velkých” chytů, mají malé a mělké chyty a lišty, dvou a jedno prstové otvory, které mohou být pro začátečníky velmi nebezpečné.
OcrGrip Board má dostatečně velké chyty imitující překážky z OCR závodů, boční chyty W1 a W2 jsou imitací desek z boku, které jsou velmi oblíbené na Ninja závodech, dále závěsný systém, umožňující zavěsit veškeré možné segmenty a doplňky, a je navržen a vyvinut pro veliké zatížení a dynamické přehmaty.
Použitý přírodní materiál dřevo (buk) je mnohem šetrnější ke kůži než polyutheranové nebo polyesterové výlitky, používané na levných deskách. Povrchová úprava tenkovrstvou lazurou nebo voskovým olejem umožňuje omývání, zachovává strukturu dřeva a neklouže.
Mobilní tréninková aplikace je dělaná přímo na OGBoard, obsahuje silové i vytrvalostní tréninky prstů i komplexní OCR tréninky horní poloviny těla, vše podle úrovně výkonnosti.
Kam a jak pověsit desku?
Deska je vhodná do jakéhokoliv prostředí – od gymu, garáže, sklepa až po kuchyň nebo obývací pokoj, kde se s vhodně zvolenou barvou stane i estetickým doplňkem.
Deska se připevňuje staticky napevno na zeď nebo jakoukoliv konstrukci. Pod deskou by měl být volný prostor pro vis. Ideálně nad dveře, několik centimetrů nad jejich horní okraj.
Na horní chyty desky, pokud možno, by se mělo dosáhnout ve stoje. Při trénincích je hodně slézání a změn chytů, a je jednodušší pokrčit nohy než skákat na desku.
Podle typu materiálu, kam desku chcete pověsit, se vybírá vhodné ukotvení (vruty do dřeva, chemické kotvy do dutých cihel, atd.). Nejběžnějším ukotvením (do betonové nebo cihlové zdi) bude použití hmoždinek a vrutů.
Např. do betonové/panelové zdi doporučujeme 10 mm vrták do zdi, 10 mm hmoždinka, a 8 mm vruty. Podle délky hmoždinky je nutné zvolit i délku vrutu. Deska pohltí cca 65 mm délky vrutu, zbytek půjde do zdi. Vhodnou délkou vrutu je cca 110 – 120 mm podle délky hmoždinky.
Jak a kolikrát trénovat?
V sekci trénink na těchto stránkách je kompletně popsán trénink na posilovací desce – proč, jak, jak často, na co si dát pozor a typy tréninků.
V mobilní aplikaci najdete připravené tréninky podle obtížnosti. Programy v aplikaci vás provedou tréninkem – na jakém chytu, jak dlouho, atd.
A co ta cena?
Pokud nechcete doma levný polyutheranový nebo polyesterový výlitek, achceme být šetrný k přírodě, je vhodné zvolit dřevo.
Jiné dřevěné lezecké desky jsou svoji podstatou pouze jedna balkna s více či méně jednoduchými, mělkými a malými otvory (lezcům to stačí, ale pro naše účely nikoliv). Na OG Boardu máme veliké chyty, madla a všeobecně je na desce více materiálu a více prvků, které jsou náročnější na strojové obrábění.
Speciální “schovaný” závěsný systém je tvořen 10ti výpalky z 2mm plechu a 5ti 10mm čepy pro zajištění bezpečnosti a nosnosti při dynamických přehmatech.
Kvůli zmíněným chytům a závěsnému systému je deska lepena ze 3 kusů. Všechny kusy se dělají kvůli přesnosti strojově na CNC, a bohužel hodina běhu CNC dost stojí. Hrany na deskách se dodělávají ruční frézou, s různými rádiusy.
K ceně materiálu desek, výpalků, čepů, pegboardových kolíků, krytek a strojového obrábění se načítají další náklady za spotřební materiál (brusný papír, lepidlo, barvy, štětce, krabice, lepenky, fólie).
Za zmínku stojí i vývoj, údržba a provoz webových stránek, e-shopu a mobilní aplikace (hosting, e-shop, Google Play a Aple Store účty).
Ruční výroba každé desky zabere taktéž nezanedbatelný čas.